Zapomínají lidé na básníky?

23.3.2015
Smart Network

Team Záruky Kvalit tuto akci navštívil, aby se přesvědčil, jak je to v současné době s přístupem k české poezii. A opravdu to není tak zlé, jaká je všeobecně rozšířená představa! 

V pátek 20. března vše začalo projektem Guerilla Poetring, jehož autorkou je třebíčská rodačka Blanka Fišerová. Kdokoliv, kdo měl chuť, mohl napsat básničku, nebo si nějakou „vypůjčit“ od svého oblíbeného básníka a umístit ji na veřejně přístupné místo. V Třebíči se tak básně objevily na autobusových zastávkách, na lavičkách v parcích a také přímo v ulicích.

Od sedmé hodiny večerní pak proběhlo vyhlášení výsledků literární soutěže, která festival předjímala. Kluturní program byl nachystát na celý večer. Mimo jiné v Městské knihovně vystoupil dětský pěvecký sbor Slunko Třebíč, herec Lumír Olšovský nebo herečka Ivana Andrlová. Občerstvení pak zajišťovalo občanské sdružení Vrátka.

V sobotu se pokračovalo v hudebním duchu. Od jedenácti hodin jste na Karlově náměstí mohli potkat všechny příznivce poezie, hudby a divadla v rámci tzv. Nezvalování. Vystoupil zde dramatický soubor Áčko ze ZŠ Týnská a také se představili amatérští autoři z literárního serveru Litweb. V sále hudebního oddělení Městské knihovny pak od čtyř hodin začal program s názvem Básníci čtou sebe a Nezvala. Opět jsme se setkali s osobnostmi kolem Litwebu. Výstavu fotografií a textů Nedívej se představili Jarka a Radek Opluštilovi.

Petr Bende zhudebnil Nezvalovy básně

Sobotní večer se pak celý nesl ve spojení hudby a poezie. V knihovně se v šest hodin rozezněly tóny kytary zpěváka Petra Bende, třebíčského rodáka. Příjemný akustický recitál, kde zazněly jeho autorské skladby, doplnil i třemi zhudebněnými básněmi Vítězslava Nezvala. Konkrétně se jednalo o básně Sen, Sonet padesátý sedmý (O slasti beze jména) a Sbohem a šáteček. Tyto básně Petrovi doporučila ředitelka knihovny paní Marie Dočkalová.

Na otázku, jak dlouho mu trvalo básně zhudebnit, Petr říká: „Vzniklo to snad během pouhých pěti hodin. Neskutečná inspirace na mě dýchla. Jsou to nádherné texty, hudba k nim mi naskakovala v hlavě úplně přirozeně.“ Bende se také ujal křtu festivalového almanachu Nezvalova Třebíč 2015. Tím ale druhý den festivalu zdaleka nekončil.

Večer vyvrcholil vystoupením dvou výrazných českých umělkyň – Vladivojny La Chii a Natálie Kocábové. La Chia předvedla nejvýznamnější část své hudební tvorby, stejně tak přišla i s některými novinkami ze své dílny. Kocábová potom v rámci autorského čtení představila svou nejnovější knihu - Tohle byl můj pokoj. Velice niterná a syrová zpověď autorky všechny v sále knihovny zasáhla.

Neděle opět přivedla do Třebíče výrazné osobnosti české kultury. O půl páté začala vernisáž výstavy Vítězslav Nezval: Život a dílo. Ta potrvá až do 30. dubna 2015 a vy se na ni do knihovny určitě přijďte podívat, stojí opravdu za to. Večer bylo na programu Interview o hudbě a poezii, kdy se představil velikán českého divadla Jiří Suchý a také novinář a moderátor Robert Tamchyna.

Nezvalova Třebíč víkendem neskončila!

Víkendovým programem ale festival samozřejmě neskončil! Už ve středu budou probíhat další akce a přednášky, stejně jako další víkendy budou nabité programem. Podrobné informace najdete na webu www.nezvalovatrebic.cz. Již po první části festivalu můžeme s klidem konstatovat, že plní svůj účel. Přibližuje obyvatelům Třebíče a milovníkům literatury našeho slavného autora, na kterého bychom neměli zapomínat.

Pro Záruku Kvalit Lenka Vaníčková

Ivo Buchtela

Další články

Smart Network
Smart Sportovní den za Lužánkami & pétanque turnaj Smart Network Pétanque turnaj se Smart Networkem netradičně! Zahrát si s námi můžete v rámci Sportovního dne za Lužánkami již 21. 8. 2016!
Detail článku
Smart Network
Člen Užijte si prodloužené víkendy ve Vinařském domě po celý rok 2015 Prožijte prodloužený víkend ve Vinařském domě dle Vašeho gusta. Vybírat můžete ze široké nabídky.
Detail článku
Smart Network
Člen Aneta Kuklínková ve svůj svatební den Aneta Kuklínková je ředitelkou Dívky ČR - hledáme sympatickou sportující dívku a dělali jsme jí společnost v její velký den!
Detail článku
Smart Network
Smart Network
Smart Network
Smart Network
Smart Network
Smart Network
Smart Network
Smart Network

KONTAKT

info@smart-network.cz Smart Network
+420 775 649 843 Smart Network
Informace o používání cookies Smart Network
Spisová značka: C 81849, vedená u Krajského soudu v Brně Smart Network
GDPR
Smart Network
Smart Network Smart Network Business Center s.r.o.
Smart Network IČ: 02607450, DIČ: CZ02607450
Smart Network Sídlo: Loosova 578/9, Lesná,Brno, 638 00
Smart Network Kancelář: Centrum Viktoria, Vodařská 2, 619 00 (3. patro)
Smart Network Úhrada vstupného na akce:
CZK: 2700633772/2010
EURO: 2701690402/2010
fb tncz linked in google fb warengo google

aplikace Podělte se s námi o kvalitu provozovaných služeb aplikace