UAM: Poker face při vyjednávání? Je vhodné jej využít?

22.5.2017
Smart Network

Pokud se dostaneme do situace, která je jedinečná a s největší pravděpodobností nedojde k jejímu opakování, pak můžeme využít i vyhrocenějších technik. V každodenním životě se ovšem s „protihráčem“ setkáváte opakovaně. Ve hře bývá obvykle dlouhodobý vztah a především naše dobrá pověst. Jednorázově techniky tedy nejsou zcela na místě a mohou přijít velmi draho!

Právě riskantní technikou může být blafování. Jedná se o použití jasné nepravdy, polopravdy či tvrzení, které není snadné ověřit či vyvrátit. Lidé zkrátka blafují poměrně často a to s jasným účelem. Chceme ukázat naši situaci v lepším světle a rychleji dosáhnout dohody. Ovšem málokdo si připouští rizika.

 

Rizika blafování

Snad ani nemusíme uvádět, že pokud protistrana je opravdu zkušená, pak takovou praktiku velice rychle a snadno odhalí a následky bývají zásadní.

Tvrzení typu: „Dostali jsme lepší nabídku od společnosti Z. Na základě srovnání se tedy vaše nabídka jeví jako vysoká, a prosíme o snížení ceny o xx Kč na jeden metr.“

Zkušení vyjednávači se tímto tvrzením nenechají rozházet a budou jistě požadovat důvěryhodnost a konkrétní důkazy. Pokud vaše kontrakty se pak pohybují v řádech milionů korun, můžete být uměle vystaveni testu důvěryhodnosti. Pokud ovšem nemáte svoje tvrzení čím podložit, dostáváte se do nepříjemné komplikace celého vyjednávání a obchodu.

 

Uzavřením dohody o koupi či prodeji ovšem spolupráce nekončí. Tedy neměla by. Jestliže tedy potřebujete, aby spolupráce pokračovala i po podpisu smlouvy, pak je lepší držet se faktů.

 

Nejhorším dopadem blafování je ztráta pověsti solidního vyjednavače. Dnešní pokrok a moderní technologie zjednodušují komunikaci a lidé mají přístup k velkému množství informací. Nikdy tedy nevíte, s kým bude druhá strana mluvit či kolik informací zjistí. A nezapomínejme ani na zlaté rčení, že lež má krátké nohy!

 

Uvědomte si tedy, že vyjednávání není poker, lež se vám v této „hře“ opravdu nevyplatí. Pokud ztratíte důvěryhodnost, zvyšují se tak náklady a především je ohrožena samotná dohoda.

 

Alena Drábková

Další články

Smart Network
Smart Jak zakončil networkingový rok Smart Network? Smart Network připravil pro své členy a hosty závěrečný networkingový vánoční večírek. Přečtěte si,co se tam dělo :-)
Detail článku
Smart Network
Člen OP Prostějov a nákupy v něm...... Někdy se klienti bojí, občas neví co je čeká, ale co jim mohu slíbit je skvělý servis a úžasný tým lidí, který se o něj postará ve chvíli, kdy si úplně nejsou jistí.
Detail článku
Smart Network
Člen Představení Slezské diakonie slovy PhDr. Mgr. Markéty Heroutové Představujeme Vám činnost Slezské diakonie, jejíž zástupkyně z Brna jsou členkami našeho podnikatelského klubu. Přečtěte si více o jejich pomoci dětem s hendicapem.
Detail článku
Smart Network
Smart Network
Smart Network
Smart Network
Smart Network
Smart Network
Smart Network
Smart Network

Smart NetworkKONTAKT

info@smart-network.cz Smart Network
+420 775 649 843 Smart Network
Informace o používání cookies Smart Network
Spisová značka: C 81849, vedená u Krajského soudu v Brně Smart Network
GDPR
Smart Network
Smart Network Smart Network Business Center s.r.o.
Smart Network IČ: 02607450, DIČ: CZ02607450
Smart Network Sídlo: Loosova 578/9, Lesná,Brno, 638 00
Smart Network Úhrada vstupného na akce: CZK: 2700633772/2010 EURO: 2701690402/2010
Smart Network Kancelář: Centrum Viktoria, Vodařská 2, 619 00 (3. patro)
fb tncz linked in google fb warengo google

aplikace Podělte se s námi o kvalitu provozovaných služeb aplikace