Rozhovor s Martinem Svobodou- provozovatelem chovné stanice Siberian Huskies

11.4.2018
Smart Network

Huskouni jsou nádherné plemeno. Je možné je mít i jako „gaučového“ pejska? Nebo opravdu vyžadují dlouhý pobyt venku a tréninky?

Husky si zvykne žít i v bytě, ale není to pro něj to pravé, je to severský pes a potřebuje hlavně pohyb, vysoké teploty mu nedělají dobře a být celou zimu v teple škodí jeho vlastnostem. Já sám zájemcům o štěňátka, neprodávám pejsky, pokud jdou do bytu. Máme s nimi více než dvacetileté zkušenosti a moc dobře vím, jak aktivní pes to umí být. 

V minulém článku jste zmínil, že máte jen „holčičí spřežení“. Jaké jsou tedy výhody tohoto spřežení?

Trošičku to připomíná lidi. Holky jsou hodnější, učenlivější, kamarádštější a tak nějak více v pohodě. Jsme taková kamarádská parta a zájemci o štěňátka, kteří se za námi přijedo

u podívat, tak většinou říkají jak je to u nás fajn. Jsme prostě jedna velká sibiřská rodina a pejskům dáváme spoustu volného času a hlavně lásky. Tu oni potom dvojnásobně vrátí.

V čem je naopak úskalí?

Stejně jako u lidí, pokud postavíte na start závodu chlapa a ženskou, zpravidla vyhraje muž. U pejsků je to také tak. Příští zimu budeme mít ve spřežení deset holek a jestli běží smečka holek, tak jsme prostě pomalejší než smečka kluků. Pro nás je to hlavně ale koníček, medaile jsou až na druhém místě. V prvé řadě to musí bavit holky a mě taky. Druhé úskalí je to, že když plánujeme štěňátka, musíme najít ženichy v okolí a nejsou u nás doma, zpravidla prozatím kryjeme kvalitními psy ze zahraničí.

c55e8129ff8a.jpg

Při závodění, jak je náročné smečku dopravit na závody a zvládají se „aklimatizovat“ dobře?

Naše holky mají své auto – VW Multivan a svůj přívěs, ve kterém bydlí a na kterém převážíme sáně nebo káru. V autě vozíme věci na závody a někdy tam i spíme, holky mají své „boudičky“ ve vozíku a spí tam po dvou až třech a jsou společně. Na závodech po desáté hodině nesmí být pejsci venku, ale vždy zavření, aby byl klid. Mají tam své soukromí a spí v teple, které si tam sami nafuní a spí v měkkém na seně.

Jakého největšího úspěchu jste v závodění dosáhl se svými pejsky?

Získáváme ocenění jak na výstavách, tak na závodech. Máme univerzální haskouny, takže mámě krásné holky. Například Terezka vyhrála nedávno na klubové výstavě titul nejhezčího haskouna a pohárů máme z výstav celkem dost, i když tam býváme jednou až dvakrát do roka. Ze závodů pak máme i spoustu medailí, několik zlatých, několik bronzových, jen tu stříbrnou stále nemáme. Nejvíce si ale cením poslední podzimní zlaté z Radíkova. Tam všechny týmy vzdaly závod, protože napadlo 15 cm sněhu a mělo se jet na kárách. My to nevzdali a dojeli si pro zlatou medaili. Někdy nejsou závody jen o síle a rychlosti, ale také o odvaze a schopnosti vydržet. Nikdy jsme žádný závod nevzdali.

Jaké novinky s pejsky chytáte?

Letos chceme mít zase jeden vrh štěňátek – tedy D. Chceme pro pejsky postavit nové bydlení spolu s našim lidským a přestěhovat se k lesu. Poté chceme pořádat husky víkendy, kdy si k nám rodiny přijedou užít víkend, kde je ubytujeme ve vlastním s co největším kontaktem s naší smečkou, budou mít možnost strávit čas péčí o ně a třeba si s nimi jen tak hrát. Samozřejmě nedílnou součástí tohoto pobytu by měly být jízdy se spřežením na káře nebo třeba na koloběžce.

Autor článku: Ing. Martin Svoboda, EFA

Další články

Smart Network
Smart Sportovní den za Lužánkami & pétanque turnaj Smart Network Pétanque turnaj se Smart Networkem netradičně! Zahrát si s námi můžete v rámci Sportovního dne za Lužánkami již 21. 8. 2016!
Detail článku
Smart Network
Smart O Smart Networku psali v novinách... O podnikatelském klubu Smart Network vyšlo v novinách 12 článků. O čem se v nich psalo? Přečtěte si článek a jistě se dozvíte více...
Detail článku
Smart Network
Smart Na business ránech v Brně se těšte na 3 snídaňová menu Tak jako je každé business ráno jedinečné, pestré je i menu ranního rautu. Přečtěte si v článku, jaké varianty menu pro nás Mitrovski v Brně chystá!
Detail článku
Smart Network
Smart Network
Smart Network
Smart Network
Smart Network
Smart Network
Smart Network
Smart Network

KONTAKT

info@smart-network.cz Smart Network
+420 775 649 843 Smart Network
www.smart-network.cz Smart Network
Facebook
Smart Network
GDPR
Smart Network
Smart Network Smart Network Business Center s.r.o.
Smart Network IČ: 026 07 450, DIČ: CZ 026 07 450
Smart Network Úhrada vstupného na akce: 2700633772/2010
Smart Network Loosova 578/9, Brno, 638 00
Smart Network Provozovna: Centrum Viktoria, Vodařská 2, 619 00 (3. patro)
Podělte se s námi o kvalitu provozovaných služeb